S DOKTOREM JANEM LEPEŠKOU, odborným asistentem VŠAPs v Terezíně.
Rozhovor o konferenci

Jsem rád, že moje pozvání k pěti tradičním otázkám, souvisejícím s chystanou mezinárodní vědeckou konferencí přijal i “domácí“ odborný asistent VŠAPs v Terezíně. Hned na úvod bych se Vás, pane doktore, zeptal, jak hodnotíte svou vědeckou práci v průběhu uplynulých let zrovna na naší škole?
Dobrý den, pane docente, svoji vědeckou práci na škole hodnotím kladně. Jsem si však vědom, že stále ještě zůstávají rezervy, na kterých je třeba pracovat. Jsem zvláště rád, že se daří našemu edičnímu středisku, které vydává kvalitní vědecké publikace, a jehož jsem vedoucím, a věřím, že v nastaveném trendu budeme nadále s úspěchem pokračovat a ještě jej rozšiřovat.
V pátek 29. května 2020 se v prostorách naší školy uskuteční již tolikrát avizovaná konference věnovaná tématu spirituální zkušenosti. Mohu se Vás zeptat na Váš vztah k spiritualitě a její rozličným podobám?
Vztah ke spiritualitě zaujímám pozitivní. Věřím, že je smyslem a úkolem každého člověka, nehledě na vzdělání a na profesi, kterou vykonává, pracovat na svojí duši a přispět k blahu společnosti a svojí „troškou“ zlepšit svět.
Můžete nám blíže představit svůj vědecký příspěvek?
Můj příspěvek pojednává o předložení konkrétních problémů, které trápily evropskou společnost v pozdní antice, a které v transformované podobě, trápí a znejišťují i současnou společnost. Na základě dlouholetých studií pozdně antických textů římských církevních autorů jsem dospěl k závěru, že určité etické a etnické problémy tížily společnost v obou obdobích a to nehledě na více jak tisíc pět set let, které obě epochy od sebe časově dělí. Na vybraných příkladech bych chtěl porovnat jak pohledy vybraných pozdně antických autorů, tak také současných.
Jaké vědecké disciplíně se v roli pedagoga specializujete a který předmět je Vašemu srdci svým způsobem nejbližší?
Vzhledem ke své aprobaci historika a antropologa, jsou oba uvedené obory pro mě prioritní, avšak vzhledem k dlouhodobé pedagogické činnosti v oblasti historických věd, je mému srdci nejbližší bádání v historickém období pozdní antiky.
Kdybyste měl vybrat ze své knihovny jednu knihu a doporučit ji svým studentům – která by to byla?
To je velmi těžká otázka, ale po pečlivém zvážení bych studentovi doporučil si prostudovat dílo římského císaře Marka Aurelia – Hovory k sobě, neboť se jedná o díle o mimořádně nadčasové, které při pečlivém studiu, může studentovi odpovědět na zásadní etické otázky lidské existence.
Děkuji Vám za rozhovor!
I já Vám velice děkuji za možnost rozhovoru!
Rozhovor vedl vědecký tajemník VŠAPs v Terezíně doc. ThDr. Patrik Maturkanič, PhD.