S DOCENTEM ĽUBOMÍREM HLADEM, odborným asistentem Filosofické fakulty, UKF v Nitře, Slovenská republika.
Rozhovor o konferenci

Vážený pane docente, dovolte mi, abych Vám položil několik otázek v souvislosti s naší připravovanou mezinárodní vědeckou konferencí. Hned na začátku bych se Vás rád zeptal, kde žijete a jakou pedagogicko – vědeckou instituci budete v Terezíně zastupovat?
Již několik let bydlím ve starobylém městě Nitra, nacházejícím se na západním Slovensku, kde přednáším na dvou místních univerzitách. Jednou z nich je Univerzita Konštantína Filozofa, která letos slaví 60. výročí svého vzniku. Na této univerzitě přednáším téměř třináct let, kdy se v rámci filosofické fakulty věnuji tématům, týkajícím se právě fenoménu spirituality. Proto jsem velmi rád přivítal Vaše pozvání a rád do Terezína přijedu.
Opravdu vnímáte spiritualitu jako fenomén dnešní doby?
Nejen dnešní doby, ale celou dobu, co lidstvo existuje . Když se podíváme do daleké historie, tak zjistíme, že lidé od nepaměti rozličným způsobem hledali smysl, tedy náplň svého života. Už tehdy si byli vědomi toho, že jim nestačí pouze materiální zabezpečení, ale že je potřeba hledat v duchovních sférách, nejlépe v hlubinách svého nitra. Tento neuhasínající proces spatřujeme samozřejmě i v současné době, kdy evropský člověk 21. století si čím dál více uvědomuje potřebu neustálého spirituálního “nádechu“. Kde ho ovšem hledat? Věřím, že i na tyto otázky co nejpravdivějším způsobem odpoví vaše připravovaná konference.
Máte zkušenosti s podobnými akcemi třeba na Vaši slovenské univerzitě?
Ano, mám. Naše fakulta každoročně pořádá několik vědeckých konferencí tohoto nebo podobného typu. Těší mě skutečnost, že i na Vaší škole s tímto začínáte a jak jsem v programu viděl, tak se můžeme všichni těšit na vskutku kvalitní akci. A ještě jednou děkuji za pozvání!
K pozvání musím říci, že je potěšení i na naší straně. S jakými očekáváními přijedete mezi nás?
Pokud se nad tím pozorně zamyslím, velmi rád se poznám s kolegy ze sousedních zemí, což věřím, že ocení každý, kdo pracuje na poli vědeckého bádání. Co víc si můžeme přát, než se vzájemně odborně obohatit, vyměnit si profesní zkušenosti a třeba společně naplánovat do budoucna další podobné setkání? Na druhé straně bych byl nerad, kdyby to zůstalo pouze na úrovni nás pedagogů, ale abychom i my, dříve narození učitelé zodpovědně dokázali “obdarovat“ naše mladší posluchače. Přece nejsme jen zaplacení vysokoškolští zaměstnanci, ale především ti, jež jsou posláni pečovat o co nejlepší kvalitu vzdělání a také vzájemných vztahů. Proto bych rád navázal osobní kontakt s Vašimi studenty a nabídl jim třeba do budoucna setkání s jejich slovenskými kolegy, ale i možnost prospěšných vědeckých aktivit. Možností je celá řada, tak proč nezačít zrovna tady u vás?
Na závěr byste nám mohl prozradit, kdo z vědeckých osobností ovlivnil Váš celoživotní pohled třeba na již zmiňovanou spiritualitu?
Musím upřímně přiznat, že těchto osobností a nebojím se říci i velikánů, které nosím ve velké úctě je v mém dosavadním životě několik. Ale kdybych měl vybrat jednoho z nich, tak by to byl především německý jezuita Hugo Rahner (1900-1963), o jehož filosoficko-teologickém směru pojednává i má italská dizertační práce. Ačkoliv žil v nelehké době dvou světových válek a dožil se poměrně krátkého věku, jeho myšlení je pro mě velikou výzvou k neustálému hledání, objevování, pedagogickou, ale i životní inspirací. Na tomto místě bych chtěl vzpomenout na nedávno vydanou publikaci Riflessioni sull´escatologia negli scritti maggiori di Hugo Rahner, kterou jsem s panem profesorem Viliamem Judákem napsal, a kterou vydala vaše Vysoká škola aplikované psychologie v Terezíně. Předpokládám, že ji lze najít i ve vaší knihovně a dozvědět se tak blíže, jak vnímala velikost spirituálního rozměru i tato, pro mě nezapomenutelná charismatická, osobnost.
Děkuji za rozhovor!
Rozhovor vedl a přeložil do češtiny prorektor pro vědu a výzkum VŠAPs v Terezíně doc. ThDr. Patrik Maturkanič, PhD.