S DOCENTEM PATRIKEM MATURKANIČEM, prorektorem pro vědu a výzkum VŠAPs v Terezíně a moderátorem konference.
Rozhovor o konferenci

Pane docente, v první řadě bych Vám chtěla poděkovat za Váš vzácný čas, který věnujete tomuto našemu rozhovoru a také přípravě konference, jímž oficiálně zahajujeme tuto rubriku, ve které chceme představit zajímavé a zcela určitě významné osobnosti, které vystoupí na naší připravované mezinárodní vědecké konferenci v Terezíně. Jak vznikl nápad uspořádat v rámci Vysoké školy aplikované psychologie v Terezíně tuto vědeckou konferenci?
Musím se přiznat, že v kontextu pátého roku, kdy přednáším na naší terezínské škole, jsem měl velkou radost, že asi před rokem vznikla tato myšlenka. Není ani důležité, kdo to první vyslovil. Za podstatné považuji, že jsme ji všichni, kdo vytváříme nejbližší zázemí VŠAPs, přijali za vlastní. Do konference je ještě dostatek času, který ale chceme co nejlépe využít a vzájemnými silami vytvořit co nejlepší akci vědeckého charakteru. Schválně používám slovní obrat vzájemnými, protože práci v týmu považuji za důležitý předpoklad k dosažení co nejlepšího výsledku, tj. spokojenosti nás všech.
Jaké je hlavní motto konference?
Celý název zní Spirituální zkušenost v kontextu moderny a postmoderny – interdisciplinární lektura fenoménu. Tato konference chce univerzálním způsobem ukázat na významný apel dnešní doby, jejž duchovní svět bezesporu představuje. Vždyť kdo může popřít veledůležitý princip našeho vnitřního já, jež vytváří zásadní jádro každé lidské existence? Domnívám se, že právě tato námi chystaná konference by si měla klást otázky duchovní integrity člověka a zároveň na ně pravdivě odpovídat. Považuji za správné, že jsme vytvořili tři základní sekce, v nichž každá z nich ze svého úhlu pohledu bude zkoumat elementy již zmíněné spirituální zkušenosti. Prozradím, že jednotlivá a zcela jistě zajímavá témata se svými abstrakty od jednotlivých přednášejících se průběžně objevují na této webové stránce.
Z oficiálního názvu lze vyvodit, že se bude jednat o mezinárodní akci. Můžete prozradit, jací zahraniční pedagogové poctí svou návštěvou naši školu, v jejichž prostorách se bude odehrávat toto květnové setkání?
Snažili jsme se oslovit zajímavé, především pedagogické osobnosti, profesionální odborníky ve svých oborech, jež by zapadali do teologické, sociologické, filosoficko-psychologické oblasti. Těší mě, že mezi dvěma desítkami přednášejících se kromě našich pedagogů objeví známí profesoři, docenti, doktoři a doktorandi z rozličných slovenských, polských a rakouských univerzit. Je dobré, že prostřednictvím květnové konference a nových tváří bude vytvořena možnost vzájemné spolupráce, dotýkající se nejen nás pedagogů, ale především našich studentů.
Komu je tato konference určena? Může se jí zúčastnit i laická veřejnost?
Už ze starověkého Řecka je známo, že tehdejší filosofičtí učitelé přednášeli svou nauku veřejně, tzn. že byla každému přístupná. V tomto otevřeném duchu se chce nést i naše připravovaná akce, kdy první řadě mezi námi přivítáme studentskou a pedagogickou obec, ale i ty, kteří projeví zájem naslouchat a dozvědět se nové věci. Těší mě skutečnost, že zrovna tato vědecká konference, týkající se fenoménu spirituality se uskuteční na půdě naší školy, jež sen nachází v ateistickém regionu Ústeckého kraje. Věřím, že přinese zájem i místních lidí a umožní jim tak lépe se seznámit s tématy typu bolest a smrt, náboženství, psychologie osobnosti, lidská duše, transcendentno a jiné. V zastoupení rektora školy PhDr., Mgr. Štefana Medzihorského bych si vás v těchto intencích dovolil pozvat v pátek 29. května 2020 k nám do Terezína.
Nakonec bych se chtěla zeptat na post konferenční výstup. Lze očekávat, že by v budoucnu vyšel nějaký sborník, případně společná monografie?
Samozřejmě, že hovoříme i o tomto výstupu, což se mi jeví jako logická forma zaznamenání, podrobnějšího rozvětvení především vybraných příspěvků, které prošly kladným recenzním řízením. Vše je ale v počáteční fáze jednání, získávání sponzorských podpor a jiných záležitostí, se kterými Vás na tomto místě nechci zbytečně zatěžovat. Věřím, že i tato záležitost dospěje ke svému zdárnému cíli, a tím vznikne trvalá hodnota, jejíž prostřednictvím se nabízí další post konferenční vědecké bádání.
Děkuji Vám za rozhovor!
Dana Kodešová, marketingová a PR manažerka VŠAPs